Szyj po swojemu

Jak wybrać maszynę do szycia?

Jak wybrać maszynę do szycia?

Zakup maszyny do szycia powinien być gruntownie przemyślaną decyzją, bo przecież sprzęt, który nabywasz, ma służyć ci przez długie lata. Kierowanie się w tym wypadku jedynie korzystną ceną albo przejściowymi modami nie byłoby zatem dobrym pomysłem. Zanim jednak zdecydujesz, jaka maszyna do szycia będzie dla ciebie najlepsza, musisz poznać oferty różnych producentów i zorientować się, jaki masz wybór, jakie są podstawowe rodzaje maszyn i na co warto zwrócić uwagę, wybierając któryś z nich.

Należy też pamiętać, że nie istnieje jedna, „najlepsza maszyna”, bo w takim przypadku pozostałe typy szybko zniknęłyby z rynku. To, co uznasz za najlepsze, zależy w dużej mierze od ciebie: od twoich zamiarów, ambicji krawieckich, indywidualnych upodobań, a wreszcie — możliwości finansowych. Dlatego też, zanim usiądziesz przy swojej własnej maszynie i zaczniesz szyć po swojemu, powinnaś poznać podstawowe rodzaje maszyn, a ponadto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Rodzaje maszyn do szycia

Na rynku istnieje wiele typów maszyn do szycia, a ich producenci wręcz prześcigają się w dodawaniu do swoich urządzeń kolejnych funkcji, mających ułatwić życie krawcom. Wszystko to sprawia, że dokonanie wyboru wcale nie jest tak łatwe, jakby się na pozór mogło wydawać. Istnieją oczywiście generalne zasady, których warto się trzymać: przede wszystkim, zadbaj o to, by twoja maszyna miała metalową konstrukcję, podzespoły oraz ramę. Bardzo istotną cechą jest również gwarancja; nabywając drogi sprzęt, lepiej jest zrobić to w wyspecjalizowanym sklepie, niż kupować taniej, ale z drugiej ręki, od osoby, która z niewiadomych powodów pozbywa się danego urządzenia. Taka pozorna oszczędność może bowiem wygenerować bardzo duże koszty, związane z wymianą zużytych podzespołów czy też koniecznością wykonania skomplikowanej naprawy.Co więcej, zakup w profesjonalnym sklepie daje ci możliwość porównania cen oraz opcji, jaki oferują poszczególne urządzenia.

Klucz do wyboru odpowiedniej maszyny do szycia

Przy niewielkim doświadczeniu szeroki wybór może jednak okazać się sporym problemem: jak wybrać maszynę do szycia spośród kilkudziesięciu różnych modeli — i nie żałować? Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wiedza. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat rodzajów maszyn i parametrów, jakimi powinny się one wyróżniać. Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że wśród dostępnych modeli można wyróżnić dwa główne typy maszyn do szycia: mechaniczne i komputerowe.

Mechaniczne maszyny do szycia

Tego typu maszyny do szycia przypominają urządzenia, które możesz pamiętać z własnego dzieciństwa, jest bowiem wielce prawdopodobne, że któregoś z nich używała twoja mama lub babcia. Maszyny mechaniczne mają stosunkowo prostą konstrukcję, a co za tym idzie, są dość łatwe w obsłudze. Wszelkiego rodzaju regulacji ściegów dokonuje się tutaj za pomocą pokręteł, natomiast za prędkość szycia odpowiada zwyczajny rozrusznik nożny.
Maszyny mechaniczne posiadają ograniczoną ilość funkcji, ale do okazjonalnego szycia są zupełnie wystarczające. Tego typu urządzenia są doskonałym wyborem dla osób ceniących najprostsze rozwiązania. Drugą grupą osób, dla których maszyny mechaniczne będą optymalnym rozwiązaniem, są początkujący adepci szycia. Mnogość funkcji jest w ich przypadku całkowicie zbędna, a prostota obsługi oraz korzystny stosunek ceny do jakości z pewnością ułatwią im start w świecie krawiectwa.

Jaką elektryczną maszynę do szycia wybrać?

Warto jednak mieć na uwadze, że maszyny mechaniczne, w zależności od założeń producenta, mogą oferować rozmaite możliwości w zakresie doboru ściegów. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na zakup tego rodzaju urządzenia, zwrócić uwagę na to, by posiadało ono przede wszystkim najbardziej przydatne funkcje, a mianowicie:

  • regulację długości i szerokości ściegu
  • funkcję automatycznego obszywania dziurek
  • regulację docisku stopki
  • chwytacz rotacyjny, pozwalający na łatwą wymianę dolnej szpulki.

Rzecz jasna, opisane powyżej elementy to tak zwane „zdrowe minimum”. Być może, biorąc pod uwagę twoje osobiste upodobania, uznasz, że potrzebujesz jednak czegoś więcej. Pełną ofertę dobrych maszyn mechanicznych możesz obejrzeć klikając w ten link (https://szyjposwojemu.pl/maszyny-do-szycia/mechaniczne).

Mechaniczna maszyna do szycia - Arka Radom

Komputerowe maszyny do szycia

Już na pierwszy rzut okaz widać, że są one dużo bardziej zaawansowane technologicznie, niż maszyny mechaniczne; jednak paradoksalnie, wcale nie są dużo trudniejsze w obsłudze. Co więcej, mnogość dostępnych funkcji sprawia, że urządzenia tego rodzaju umożliwiają realizowanie bardzo skomplikowanych projektów, i to nawet przy stosunkowo niewielkim doświadczeniu w krawiectwie. Zastosowanie elektroniki znacząco skraca też czas wykonywania poszczególnych czynności, a intuicyjna obsługa sprawia, że nawet początkujący krawcy nie muszą zbyt często sięgać do instrukcji.
Niektóre maszyny komputerowe mają wbudowane funkcje dodatkowe, które mogą być niezwykle przydatne dla mało doświadczonych krawców; potrafią one na przykład sugerować dobór stopni, albo podpowiadać optymalne ustawienia dla danego programu ściegowego. Tego typu urządzenia mogą mieć, w zależności od modelu, od 10 do 100, a niekiedy nawet więcej różnych programów szycia. Na rynku istnieją również komputerowe maszyny, zwane hafciarkami, które umożliwiają wykonywanie ozdobnych napisów lub prostych grafik.

Co jest najważniejsze w wyborze odpowiedniego sprzętu?

Wszystko to sprawia, że tego rodzaju urządzenia są propozycją skierowaną zarówno do początkujących, jak i do bardziej zaawansowanych entuzjastów krawiectwa, którzy pragną skrócić czas szycia i ułatwić sobie pracę. Jeśli należysz do którejś z tych grup, a przy tym lubisz nowoczesne technologie, możesz dłużej nie zastanawiać się, jaką maszynę wybrać: komputerowa z pewnością spełni twoje oczekiwania.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że wygodne, elektroniczne ułatwienia mają swoją cenę. Ponieważ maszyny komputerowe niejako z definicji są droższe od mechanicznych, podczas wybierania konkretnego modelu warto zachować zdrowy umiar. Mnogość interesujących, ale zbędnych funkcji, z których nie korzystasz i nie zamierzasz korzystać, wpłynie przecież na cenę, a w żaden sposób nie uprzyjemni ci pracy. Jeśli jednak kochasz nowoczesne gadżety i sprytne rozwiązania, jest spora szansa, że będziesz z radością odkrywać nowe funkcje twojej maszyny – w takim przypadku zakup najbardziej zaawansowanego modelu, nawet przy stosunkowo wysokiej cenie, będzie całkowicie uzasadniony.

Co może zaoferować komputerowa maszyna do szycia?


Jeżeli natomiast nie masz pewności co do tego, jakich funkcji będziesz chciała w przyszłości używać, najlepiej jest więc skupić się na najbardziej istotnych elementach, a ewentualne dodatkowe opcje potraktować jako bonus i ciekawostkę. Najbardziej przydatne funkcje, jakie może ci zaoferować maszyna komputerowa, to:

  • liczba programów ściegowych; jak już wiesz, może się ona znacząco różnić w zależności od modelu. Każda maszyna komputerowa posiada wbudowane programy pozwalające wykonywać ściegi podstawowe, a mianowicie: prosty, zygzak, ściegi elastyczne i ścieg kryty. Taki zestaw jest w zupełności wystarczający, jeśli masz zamiar skupić się na okazjonalnym szyciu, albo drobnych naprawach i przeróbkach. Jeśli natomiast masz w planach zająć się szyciem na poważnie i czujesz, że stanie się ono twoją pasją, lepiej będzie wybrać od razu taki model maszyny, który posiada przynajmniej kilka ściegów ozdobnych, co pozwoli ci na wykonywanie bardziej efektownych projektów.
  • Regulacja docisku stopki – nie każda maszyna do szycia ma tę funkcję. Te, które jej nie mają, ustawione są fabrycznie na wartość optymalną, odpowiednią do większości popularnych materiałów. Teoretycznie więc regulacja docisku wydaje się zbędna, jednak przed zakupem warto zastanowić się, czy w przyszłości nie masz zamiaru szyć z materiałów bardzo grubych, jak np. jeans czy sztruks, albo przeciwnie, z delikatnych, takich jak na przykład jedwab. W obu przypadkach możliwość regulowania siły docisku może okazać się niezbędna, by móc pracować z tego rodzaju materiałem.
  • Automatyczne ryglowanie ściegu; jest to niezwykle przydatna funkcja, która będzie ci pomocna niemal za każdym razem. Polega ona na tym, że maszyna wykonuje kilka wkłuć jedno przy drugim, estetycznie zakańczając ścieg. Takie ryglowanie znacznie ułatwi ci pracę, tym bardziej że najczęściej ta funkcja włączana jest specjalnym przyciskiem, więc nie będzie trzeba poszukiwać jej w ustawieniach maszyny.
  • Automatyczne pozycjonowanie igły – niezwykle przydatna opcja, również włączana dedykowanym przyciskiem. Wciśnięcie go sprawia, że urządzenie samodzielnie ustawia igłę w najwyższej pozycji, a powtórne naciśnięcie powoduje maksymalnie głębokie wbicie igły. Maszyny posiadające tę funkcję dają się zaprogramować w taki sposób, by zawsze po zakończeniu szycia ustawiały igłę w wybranym przez ciebie położeniu. Dzięki temu będziesz mogła w łatwy sposób obrócić materiał „na igle” i zacząć szyć dokładnie z tego miejsca, w którym przerwałaś.
  • Możliwość automatycznego obcinania nici. Jest to bardzo użyteczna funkcja, mimo iż wydaje się, że mogłyby ją zastąpić najzwyklejsze nożyczki. W rzeczywistości jednak zautomatyzowane obcinanie nici znacznie podnosi estetykę szycia, a przy okazji pozwala zaoszczędzić twój czas i pieniądze: nici wcale nie są przecież tanie, a w odróżnieniu od krawcowej, która musi wysnuć nitkę, by móc sprawnie operować nożyczkami, maszyna obetnie ją tuż przy materiale.

Jak widzisz, maszyny elektroniczne stwarzają swoim użytkownikom szereg ułatwień, chociaż opisane powyżej funkcje to tylko skromna część ich możliwości. Pełną ofertę sprawdzonych, rekomendowanych przez nas maszyn komputerowych znajdziesz tutaj.

Komputerowa maszyna do szycia - Janome

Czas na pytanie: jaka ze mnie krawcowa?

Teraz kiedy wiesz już, jak szeroki masz wybór, określenie tego, jaka maszyna do szycia będzie ci potrzebna, powinno być znacznie prostsze. Pamiętaj jednak, że odpowiedni sprzęt to tylko połowa sukcesu. Równie istotnym elementem jest operator tego sprzętu, czyli... ty. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań dotyczących twoich preferencji, umiejętności, a także ilości czasu, jakim dysponujesz i jaki masz zamiar poświecić na szycie.

Jeśli nie ograniczają cię finanse, możesz ulec pokusie zakupienia najbardziej zaawansowanej technologicznie maszyny do szycia, jaką znajdziesz w sklepie. Pamiętaj jednak, że nabycie kosztownego sprzętu nie jest wcale złym pomysłem, gdyż takie wyposażenie może ci posłużyć z biegiem czasu i rozwojem twojej pasji. Dlatego pytanie, „jak wybrać maszynę do szycia?”, powinno być poprzedzone innym: „kto będzie na niej pracował?". Szczera odpowiedź pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a poza tym zawęzi nieco kryteria, co znacznie ułatwi ci dokonanie właściwego wyboru. Aby ułatwić sobie proces decyzyjny, odpowiedz na przygotowane przez nas trzy pytania pomocnicze.

Jakie funkcje są dla mnie najważniejsze?

Jak już wiesz, maszyny, czy to mechaniczne, czy komputerowe, oferują bardzo wiele rozmaitych funkcji, co oczywiście nie oznacza, że wszystkie one są tak samo ważne. Niezależnie od tego, jak zaawansowaną technologicznie maszynę wybierzesz, zwróć uwagę, czy posiada ona najbardziej użyteczne ustawienia, a mianowicie: opcję zmiany położenia igły oraz regulację gęstości i szerokości ściegu. Warto w tym miejscu nadmienić, iż najwygodniejsza jest regulacja płynna, ale być może w twoim przypadku wystarczy skokowa.

Rzecz jasna, pozostałe funkcje, które już omówiliśmy powyżej, również mogą być ci niezwykle przydatne, jednak pamiętaj, by decydując, jaką maszynę wybrać, zachować przede wszystkim umiar i zdrowy rozsądek.

Jak często będę szyć?

Jeżeli jesteś początkująca, to uczciwie ostrzegamy: szycie wciąga. Po pierwszych udanych próbach będziesz chciała spędzać na szyciu jak najwięcej wolnego czasu, co jest zupełnie zrozumiałe, bo niewiele rzeczy daje równie wiele satysfakcji, jak możliwość wykreowania ubrań dla siebie i swoich bliskich.

Jeśli czujesz, że szycie to twój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu, a przy tym masz zadatki na projektanta mody, inwestycja w droższą, bardziej skomplikowaną maszynę do szycia z pewnością się opłaci. Mnogość funkcji dodatkowych pozwoli ci na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i pracy, a poza tym roztoczy przed tobą szereg możliwości, jakich nie oferują prostsze modele. Innymi słowy, jeśli szycie jest twoją pasją, warto zakupić maszynę, która oferuje więcej możliwości. Na pytanie jaką maszynę do szycia wybrać odpowie dalsza część artykułu.

Co mam zamiar szyć?

Bardzo istotne jest, co i z jakich materiałów zamierzasz szyć. Jeśli w swojej karierze krawieckiej nastawiasz się głównie na standardowe tkaniny czy dzianiny, z pewnością wystarczy ci prostszy model maszyny. Jeżeli natomiast podchodzisz do kwestii szycia w bardziej ambitny bądź nawet artystyczny sposób, to nie warto ograniczać swojej kreatywności poprzez wybór maszyny, która nie będzie w stanie sprostać tym zadaniom. Gruby jeans czy skóra potrzebują przecież zupełnie innego traktowania niż cienkie i delikatne materiały. Podstawową funkcją, jaka będzie w tym przypadku przydatna, będzie opcja regulacji docisku stopki, dzięki czemu będziesz mogła zmieniać siłę, z jaką dociska ona materiał do transportera.

Podsumowanie

Jak widać, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli maszyn do szycia, a niemal każdy z nich oferuje inny zestaw funkcji i przez to daje użytkownikowi nieco inne możliwości. Teraz już wiesz, dlaczego twierdzimy, iż odpowiedź na pytanie, jaką maszynę do szycia powinnaś kupić, wcale nie jest taka prosta. Wiele zależy tutaj od twoich planów na przyszłość, możliwości finansowych, a także indywidualnych upodobań.

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik ułatwi ci dokonanie wyboru i przez to sprawi, że własnoręczne szycie przyniesie ci wiele radości z tworzenia czegoś wyjątkowego dla ciebie i twoich bliskich. Jeśli nadal wahasz się pomiędzy kilkoma modelami albo masz dalsze pytania co do ich użyteczności, skontaktuj się z nami drogą mailową, bądź telefoniczną. Doskonale wiemy, że zakup własnej maszyny do szycia to wyjątkowy moment – i dołożymy ze swej strony wszelkich starań, by wyjaśnić twoje wątpliwości. Będzie nam niezmiernie miło towarzyszyć ci przy dokonywaniu satysfakcjonującego dla ciebie wyboru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium