Dlaczego olejowanie maszyny do szycia jest ważne?
Smarowanie maszyny do szycia nie jest tylko kwestią jej prawidłowego działania. Jest to również kwestia jej żywotności. Regularne smarowanie redukuje tarcie między ruchomymi częściami, zapobiegając ich zużyciu i uszkodzeniu. Smarowanie jest więc niezbędne, niezależnie od tego, czy używasz domowej, czy przemysłowej maszyny do szycia.
Rodzaje olejów do maszyn do szycia
Wielu zastanawia się, jaki olej do maszyny do szycia wybrać. Niezależnie od typu maszyny zawsze powinniśmy wybierać olej specjalnie przeznaczony dla maszyn do szycia. Zwykle są one syntetyczne i nie zawierają impregnacji, które mogą zaszkodzić maszynie. Taki olej jest neutralny w kontakcie z tworzywami sztucznymi. Dostępne są oleje w sprayu, w kanistrach 1 lub 5 litrowych oraz specjalnych oliwiarkach ułatwiających oliwienie maszyny do szycia.
Gdzie kupić olej do maszyny do szycia?
Wiemy już, dlaczego tak ważny jest olej do maszyny do szycia. Gdzie kupić odpowiednie preparaty? W asortymencie naszego sklepu znajdziesz różne preparaty i środki chemiczne, w tym specjalne oleje wazelinowe przeznaczone do domowych i przemysłowych maszyn do szycia.
Jak prawidłowo olejować maszynę do szycia?
Powinniśmy smarować maszynę zgodnie z instrukcją producenta. Niezależnie od tego, jaki smar do maszyny do szycia wybierzemy, to zawsze powinniśmy oliwić nim wszystkie metalowe, ruchome części maszyny. Nie zapominajmy o regularności – zasada jest prosta, im częściej używamy maszyny, tym częściej powinniśmy ją smarować.
Maszyny do szycia domowe – są już nasmarowane i po wyjęciu z pudełka nie należy ich oliwić. Tutaj należy szczególnie pilnować zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi.
Maszyny do szycia przemysłowe – nowe najczęściej mają w zestawie odpowiedni olej do pierwszego zalania maszyny. Maszyny z zamkniętym układem smarowania zazwyczaj są już zalane odpowiednim olejem. Koniecznie przed pierwszym uruchomieniem maszyny sprawdź, czy olej znajduje się w odpowiednim miejscu i w zalecanej ilości. W nowych maszynach przemysłowych zalecamy pierwszą wymianę oleju po ok. 3 miesiącach, a kolejne co ok. 12 miesięcy. Do stebnówek przemysłowych stosuj zwykły olej wazelinowy do maszyn, do owerloków zalecamy stosowanie oleju typu Teresstic o podwyższonej gęstości.
Pamiętaj, aby do smarowania i oliwienia maszyny do szycia nie używać środków, które nie są przeznaczone do tego celu. W szczególności oliwy jadalnej lub olejku do ciała.
Jak naoliwić maszynę do szycia Singer i Łucznik starego typu?
W przypadku maszyn marki Singer, Łucznik lub innych maszyn starego typu, do których nie masz już instrukcji obsługi, należy smarować zębatki i inne metalowe, ruchome części bezpośrednio. Do tego celu używaj specjalnej oliwiarki z aplikatorem, który ułatwia oliwienie maszyny do szycia.
Podsumowanie
Maszyna do szycia to urządzenie, które wymaga regularnego smarowania, by działało sprawnie przez wiele lat. Kluczowe jest, by używać do tego celu odpowiedniego oleju i smarować maszynę regularnie, zgodnie z instrukcjami producenta. Dobór oleju zależy od typu maszyny – niezależnie od tego, czy poszukujesz oleju do smarowania maszyny do szycia domowej, czy maszyny przemysłowej – wszystko znajdziesz w naszym sklepie.
Akcesoria do pracowni krawieckiej takie jak oleje do maszyn do szycia są niezbędne do utrzymania ich w dobrej formie. Pamiętajmy o regularnym smarowaniu, a nasza maszyna posłuży nam przez wiele lat!