Szyj po swojemu

Którą maszynę do szycia wybrać do grubych materiałów?

Którą maszynę do szycia wybrać do grubych materiałów?

Wybór odpowiedniej maszyny nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla początkujących miłośników krawiectwa. Jeśli nastawiasz się na szycie z grubych materiałów albo nawet bierzesz pod uwagę taką ewentualność, warto zatroszczyć się, by Twoje urządzenie umożliwiło Ci to zadanie. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz krótką ściągę, która wyjaśni Ci podstawowe zagadnienia.

Po pierwsze – transport

Jeżeli masz zamiar szyć z grubych materiałów, zwróć uwagę na transport, czyli na sposób podawania materiału przez maszynę. Najprostsze i najtańsze modele posiadają zwykle mniejszą ilość ząbków, które transportują materiał (działają również po okręgu, co zmniejsza moment styczny z materiałem) niż maszyny droższe, które posadają nawet 7 punktowy system ząbków transportujących, a ponad to działają one po prostokącie co sprawia, że materiał transportowany jest po całej długości jednakowo. Do wyboru mamy także stopki z górnym transportem do maszyn domowych, które ułatwiają szycie wielu warstw materiału oraz ich równomierne przesówanie lub maszyny przemysłowe z podwójnym, a nawet potrójnym transportem. Masz do wyborku kilka rodzaji maszyn do szycia grubych lub wielowarstwowych materiałów (nie uwzględniamy w zestawieniu maszyn najtańszych z najprostrzym transportem):

  • Maszyny domowe – mechaniczne lub komputerowe. Zwróć uwagę na ilość ząbków lub punktów, które transportują od dołu materiał. Najlepsze z nich mają transport 7-punktowy, najlepsi producenci proponują w Janome - SFS+ lub Brother SFDS. Do każdej maszyny domowej można również dokupić stopkę z górnym transportem, która wspiera dolny transport krocząc od góry po materiale wbudowanymi ząbkami, które są napędzane poprzez igielnicę maszyny.
  • Maszyny przemysłowe z podwójnym transportem, do wyboru mamy dwa rodzaje takich maszyn – z transportem dolnym oraz kroczącą stopką, które podobnie jak w maszynach domowych posiadają specjalną stopkę, która dodatkowo transportuje materiał od góry lub z transportem ząbkowo igłowym, w których transportują materiał ząbki od dołu, a także stopka, która wykonuje ruch i pociąga ze sobą materiał. Wyróżnia je fakt, iż podają one materiał równomiernie od góry i od dołu jak w przypadku wyżej wymienionych maszyn domowych uzbrojonych w odpowiednią stopkę. Rozwiązanie przemysłowej maszyny sprawia, że przystosowane są do wielogodzinnej pracy bez przerw – są przeznaczone do szycia zarobkowego lub produkcyjnego.
  • Maszyny przemysłowe z potrójnym transportem. W przypadku takich maszyn transport materiału realizowany jest za pomocą trzech elementów: stopki, ząbków i igły. Teoretycznie tego rodzaju urządzenia przeznaczone są dla profesjonalistów specjalizujących się w krawiectwie ciężkim oraz przez tapicerów. Jeśli jednak zamierzasz dużo szyć z grubych materiałów, szczególnie tych tapicerskich, z pewnością będą one doskonałym wyborem.

Po drugie – regulacja docisku stopki

Rzeczą, na jaką koniecznie należy zwrócić uwagę podczas zakupu maszyny do szycia, jest możliwość regulowania siły, z jaką sprężyna dociska stopkę do materiału. Umożliwia ona pracę z materiałami o różnej grubości i fakturze, również z tymi najbardziej wymagającymi, jak jeans, skóra naturalna czy filc.

Zwykle maszyny do szycia przeznaczone do domowego użytku posiadają regulowację płynną lub stopniową. Wybór właściwego trybu najczęściej dokonywany jest poprzez obracanie pokrętła; w takim przypadku po prostu kręcisz od – do + lub przestawiasz znacznik na odpowiadającą Ci wartość. W niektórych typach maszyn komputerowych docisk reguluje się poprzez zmianę wartości na ekranie LCD.

Maszyny przemysłowe zawsze wyposażone są w pokrętło, które odpowiada za płynne regulowanie docisku stopki.

Czym szyć grube materiały

Po trzecie – przykłady

Na rynku istnieje wiele dobrych marek, mogących poszczycić się wieloletnimi tradycjami. Firmy, które wymienię, to zaledwie przykłady, więc nie musisz skupiać się wyłącznie na nich. Mogą one jednak stanowić dla Ciebie doskonały punkt wyjścia, jeśli zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia będzie najlepsza, a jednocześnie nie masz ochoty robić głębszego researchu w tej dziedzinie.

  • Singer; z pewnością znasz tę markę, być może nawet z rodzinnego domu. Solidność oraz jakość wykonania sprawiają, że maszyny Singer są właściwie nie do zdarcia. Intuicyjna obsługa i przemyślany dobór funkcji spełniają wymagania zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych amatorów krawiectwa. Jeśli zastanawiasz się, jaką maszynę do szycia wybrać, weź pod uwagę Singer 4423; jest to propozycja stosunkowo tania, a zarazem niezwykle wszechstronna.
  • Brother – japońska marka z tradycjami sięgającymi stu lat. Maszyny do szycia Brother wyróżniają się precyzją wykonywania ściegów i typową dla kraju Kwitnącej Wiśni niezawodnością. Mnogość funkcji w połączeniu z prostotą obsługi sprawi, że nawet gdy jesteś początkujący, będziesz mógł tworzyć satysfakcjonujące kreacje. Wartą polecenia propozycją jest maszyna Brother NV1300, a jeśli masz nieco okrojony budżet — Brother F400. Obie te maszyny posiadają 7-punktowy mechanizm transportu SFDS oraz regulację docisku stopki.
  • Janome – kolejna firma z Japonii; produkowane przez nią maszyny do szycia charakteryzują się niezwykle solidną konstrukcją i nowoczesnym wzornictwem. Wybierając którąś z nich, z pewnością się nie zawiedziesz. Przykładowy model to mechaniczna i niedroga maszyna Janome 5060DC, która posiada 7-punktowy mechanizm transportu SFS+ oraz regulację docisku stopki w 6-ciu pozycjach.
  • Juki – kolejna wiodąca marka w kategori nie tylko domowych, ale także przemysłowych maszyn do szycia. Godną wyboru, domową maszyną do szycia będzie Juki HZL-HD197, która podobnie jak powyższe posiada 7-stopniowy transport I regulowany docisk stopki.
  • Maszyny przemysłowe Jack, Juki, Zoje, Siruba, Texi – tu wybór jest bardzo szeroki, każda z maszyn przemysłowych będzie wyposażona w regulację docisku stopki, ponadto mamy do wyboru maszyny z transportem wyłącznie dolnym ząbkowym, transportem podwójnym lub nawet potrójnym.

Jak widzisz, opcji jest naprawdę sporo, a odpowiedź na pytanie, jaka maszyna do szycia będzie najlepsza do grubych materiałów, wcale nie jest prosta. Jeśli jednak dobrze przemyślisz ten zakup i oprzesz się na powyższych wskazówkach, z pewnością będziesz zadowolony. Powodzenia!

Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu nadal nie wiesz jaką maszynę do szycia wybrać skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać odpowiednią – szytą konkretnie do Twoich potrzeb, a także odpowiemy na wszystkie pytania i wyjaśnimy różnice ! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium