Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie swojej przygody z krawiectwem, prędzej czy później staniesz przed koniecznością kupienia maszyny do szycia. Rynek oferuje wiele typów i jeszcze więcej modeli urządzeń. Które z nich nadają się do nauki, a na jakie, na razie nie warto zwracać uwagi? Jeśli nie wiesz, jaką maszynę wybrać do swoich pierwszych ściegów i podwijania, poniższy artykuł będzie dla Ciebie przydatną wskazówką.
Jaki typ maszyny wybrać do nauki szycia?
W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy setki, modeli maszyn do szycia. Każda z nich zalicza się do określonej kategorii urządzeń, oferującej konkretne możliwości i charakteryzujące się określoną konstrukcją. Wszystkie mają swoje zalety i wady. Sprawdź, jaki typ maszyny sprawdzi się najlepiej w przypadku osoby, zaczynającej przygodę z krawiectwem.
Maszyna mechaniczna
To najpopularniejszy i najczęściej wybierany typ maszyny do szycia. Tak jak każda maszyna, również ta jest zasilana prądem. Napędzana jest silnikiem uruchamianym poprzez naciśnięcie pedału. Daje możliwość wykonywania podstawowych ściegów i tych bardziej skomplikowanych tzw. owerlockowych. Dobrze sprawdzi się w przypadku początkujących krawców, chcących opanować podstawy. Maszyna tego typu umożliwia regulację trybu pracy dzięki ręcznemu ustawianiu pokręteł oraz suwaków. W opinii wielu ekspertów to właśnie maszyny mechaniczne, stanowią najlepszy wybór dla początkujących, ze względu na prostotę konstrukcji oraz funkcjonalność. Maszyna wieloczynnościowa doskonale nadaje się zarówno do szycia, jak i podwijania, a także wykonywania drobnych poprawek krawieckich. Ten typ maszyny przede wszystkim pozwoli wykonać “proste” prace krawieckie. Trudno sobie wyobrazić, aby krawiec nie potrafił obsługiwać tej tradycyjnej maszyny do szycia. Szycie ściegiem prostym, który jest głównym wyznacznikiem tego typu urządzeń, to podstawa.
Maszyna komputerowa
Do profesjonalnych zastosowań w przemyśle szwalniczym wykorzystuje się często maszyny komputerowe. Tego typu urządzenia wyposażone są w specjalne oprogramowanie sterujące. Poszczególne parametry szycia zostają zapamiętane i można w dowolnym momencie je aktywować, co znacznie ułatwia oraz przyspiesza pracę. Maszyny sterowane komputerowo, oprócz wykonywania szerokiej gamy ściegów, umożliwiają kodowanie spersonalizowanych ustawień. Zakup maszyny komputerowej będzie idealnym wyborem dla osoby niepewnej swojego wyczucia w kwestii ustawień ściegu oraz naprężeń. Oprogramowania maszyn komputerowych coraz częściej są wzbogacone o funkcje podpowiedzi dobierania ściegu oraz jego długości i szerokości. Panele sterujące są intuicyjne w obsłudze, co sprawia, że urządzenie jest łatwiejsze w obsłudze od mechanicznej maszyny do szycia.
Overlock
Popularny typ maszyny, której nazwa wzięła się od nazwy wykonywanego przez nią ściegu. Owerlok jest rodzajem specjalnego szwu obrzucającego, stosowanego do wykańczania oraz zabezpieczania tkanin. W odróżnieniu od tradycyjnej maszyny ta owerlokowa wymaga szycia za pomocą minimum 3 nitek jednocześnie. Ściegu owerlokowego używa się przede wszystkim w celu łączenia materiałów. Każde urządzenie posiada wbudowany przy stopce nóż, który podczas łączenia materiału i jego obrzucania, obcina ze szwu nadmiar tkaniny. Zastosowanie tego mechanizmu pozwala na uzyskanie bardzo estetycznego efektu. Obsługa maszyn owerlokowych jest trudniejsza z uwagi na sposób nawlekania nici. Na szczęście na rynku coraz częściej dostępne są modele, które pozwolą w łatwy i szybki sposób opanować tę sztukę. Niezależnie od tego czy twoja przygoda z szyciem dopiero się zaczyna, czy też jej początki masz już za sobą, jeżeli planujesz uzupełnić garderobę we własnoręcznie szyte fasony, warto zakupić tę maszynę. Należy przy tym pamiętać, że owerlock stanowi uzupełnienie maszyny wieloczynnościowej. Posiadanie samego owerlocka może okazać się przy wielu projektach niewystarczające.
Renderka
Specjalistyczna maszyna obsługująca wyłącznie ściegi służące do podwijania materiału – ściegi łańcuszkowe, które charakteryzują się uzyskaniem po prawej stronie tkaniny efektu równoległych linii ściegu prostego, z kolei na lewej stronie materiału nici tworzą tzw. łańcuszek. Maszyna ta zwana jest coverem. Renderka znajduje zastosowanie podczas wykańczania takich elementów jak rękawy, dekolty, nogawki czy doły bluzek. Podobnie do owerloka, covery wymagają szycia przy użyciu przynajmniej 3 nici. Z uwagi na zastosowanie ważne, aby maszyna posiadała “wolne ramie”, które uzyskuje się po zdjęciu wysuwanego stolika. Służy ono do ułatwienia szycia po obwodzie, np.: nogawek lub rękawków. Krawiec może się bez niej obyć, jednak jej stosowanie pozwoli uzyskać najprofesjonalniejsze szwy, niedostępne w innych maszynach
Maszyna dla początkujących – jaki model wybrać?
Wiesz już, jakiego typu maszyna sprawdzi się najlepiej na początku przygody z krawiectwem. Czas teraz wybrać konkretny model urządzenia. Czołowi producenci jak Brother, Janome, Juki czy Singer, w swojej ofercie posiadają szeroką gamę prostych maszyn do nauki. Ceny maszyn są zależne od rodzaju funkcji oraz ułatwień, które oferują poszczególne modele. Planując zakup, trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Zakup zaawansowanych technologicznie modeli ma uzasadnienie, gdy zamierzasz od początku realizować skomplikowane projekty. Z pewnością warto zwrócić uwagę na model Janome Juno E1015, wyróżniający się cichą pracą i prostym systemem ustawień. Dodatkowe zalety urządzenia to solidna obudowa i nowoczesny design.
Zwróć uwagę na maszyny Singera, Brothera czy markę Arka Radom, oferującą niezwykle ceniony i łatwy w obsłudze model maszyny do szycia oznaczony symbolem 888.
Powyższe porównanie najpopularniejszych typów maszyn do szycia nie wskaże jednoznacznie, którą maszynę najlepiej zakupić dla początkującego krawca. Najrozsądniej jest na początek zadać sobie pytanie, do czego ma służyć maszyna. Zastanów się czy nastawiasz się wyłącznie na dokonywanie małych krawieckich poprawek w domowym zaciszu, czy też planujesz szyć hobbystycznie, albo zawodowo. Pomyśl również co będziesz szyć. W zależności od odpowiedzi na te pytania, słusznym będzie wybór różnych typów maszyn. Droższe modele maszyn niejednokrotnie oferują więcej zalet. Maszyny te mogą działać szybciej, ciszej oraz cechować się większym wyborem ściegów i łatwiejszym sposobem ich ustawienia. Możemy jedynie podpowiedzieć, że większość początkujących krawców decyduje się na początek na maszynę tradycyjną – mechaniczną lub komputerową.. Ich zalety to prosta konstrukcja oraz brak skomplikowanych programów i ustawień.