Zaczynając przygodę z szyciem, trzeba zaopatrzyć się w różne akcesoria. Z czasem przychodzi też pora na zakup maszyny, która bardzo ułatwia tworzenie mniej i bardziej skomplikowanych projektów. Pojawia się wówczas dylemat, jaką wybrać – komputerową czy mechaniczną? Wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne modele i podpowiadamy, na który warto postawić. Sprawdź!
Klasyczne egzemplarze
Z czym kojarzy się tradycyjna, mechaniczna maszyna do szycia? Przede wszystkim z tak zwanym pedałem, który naciska się stopą, by w ten sposób regulować tempo pracy. Wiele osób pamięta tego typu egzemplarze i charakterystyczny dźwięk, który wydawały. Używały ich nasze mamy i babcie. W zasadzie są stosowane do tej pory. Można przy ich pomocy wykonać wiele przeróbek i różnorodnych prac. Oferują maksymalnie 30 ściegów, a także program do obszywania dziurek na guziki. Najbardziej podstawowe modele nie mają regulacji szerokości ściegu, co znacznie ogranicza ich możliwości.
Mechaniczne maszyny do szycia są obecnie wybierane przede wszystkim do szkół, na różnego rodzaju kursy i warsztaty, ponieważ są tańsze niż egzemplarze komputerowe. Wśród nich jednym z najchętniej nabywanych modeli jest Janome Juno E1015, który jest łatwy w obsłudze i wystarczający do wykonywania niezbyt skomplikowanych prac i przeróbek. Zachęcamy Cię do zapoznania się także z innymi markami dostępnymi w naszym sklepie, na przykład z maszynami Brother, Juki, Elna, Minerwa, Singer i innymi.
Wiele funkcji
Rozwój techniki znacząco wpłynął na ogólnie pojęte krawiectwo. Wielofunkcyjna, komputerowa maszyna do szycia może pomóc w poszerzaniu umiejętności, ponieważ reguluje się ją odpowiednio do możliwości użytkownika, a także stosownie do wykonywanego projektu. Podobnie jak modele mechaniczne ma pedał, ale można go używać w tradycyjny sposób lub stosując przyciski „Start” i „Stop”. Jest to przydatne zwłaszcza przy precyzyjnych pracach. Jej zaletą jest także mnogość ściegów – zarówno użytkowych, jak i ozdobnych. Poza tym wielu czynności, takich jak nawlekanie igły, ryglowanie, obcinanie nici czy pozycjonowanie igły, w maszynach komputerowych, nie wykonuje się ręcznie, lecz automatycznie, co pozwala zaoszczędzić czas. Wystarczy się wdrożyć, popróbować i korzystać z funkcji, które ułatwiają szycie i sprawiają, że daje ono jeszcze więcej radości.
Jedną z najbardziej popularnych maszyn tego typu jest Janome 5060DC. Sprawdza się zarówno dla początkujących, jak i wprawionych krawców, którzy cenią wygodę pracy. Jest bardzo intuicyjna, tworzy trwałe i estetyczne ściegi. Mechanizm tej maszyny pozwala uzyskać spektakularne efekty – umożliwia równe, precyzyjne szycie, któremu nic nie można zarzucić.
Komfort pracy
Obecnie wiele osób stawia na nowoczesne rozwiązania, dzięki którym praca jest przyjemniejsza, a hobby przynosi jeszcze więcej satysfakcji. Każdy, kto szyje, ma bardzo duży wybór maszyn. Spośród nich najlepiej kupić taką, która pozwoli Ci zrealizować wiele interesujących projektów i w żaden sposób nie będzie ograniczać Twojej kreatywności!