Szyj po swojemu

Dlaczego maszyna do szycia przepuszcza ścieg?

Dlaczego maszyna do szycia przepuszcza ścieg?

W biegu codziennych obowiązków znalazłaś w końcu chwilę, aby uszyć nową sukienkę. Parzysz herbatę, siadasz przy maszynie i próbujesz wykonać pierwszy szew, jednak urządzenie nie działa prawidłowo. Jesteśmy pewni, że doskonale znasz taką sytuację. Jeżeli chcesz wiedzieć, co jest przyczyną przepuszczania ściegu, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, co najczęściej odpowiada za ten problem i jak temu zaradzić. Sprawdź sama!

Dobra igła

Osoby, które nie zajmują się na co dzień krawiectwem, często uważają, że każda igła jest taka sama – błąd. Mimo że igły na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie wyglądem to jednak ich specyfika i możliwości zastosowania są zgoła odmienne. Najczęstszą przyczyną przepuszczania ściegu przez maszynę do szycia jest niewłaściwie dobrana do obrabianego materiału igła. Mowa nie tylko o jej grubości. Pod uwagę należy wziąć także:

  • poziom zużycia – powinna być zawsze ostra i prosta. Stępiona igła nie przebije się prawidłowo przez materiał i może go zniszczyć,
  • odpowiedni montaż – źle zamontowana igła szybko się złamie i z pewnością niemożliwe będzie szycie nią,
  • właściwości – jak już wspomnieliśmy, igły różnią się od siebie, a każdy model jest przeznaczony do obróbki innego rodzaju materiału,
  • zalecenia z instrukcji – producenci maszyn do szycia marki Brother, Janome, Juki czy innych producentów mogą sugerować użytkownikom odmienne rozwiązania – w tym odpowiedniej eksploatacji i konserwacji maszyny. Warto skorzystać z ich wskazówek, ponieważ przestrzeganie tych zaleceń najlepiej sprawdzi się podczas pracy z danym urządzeniem.

Szukając odpowiednich igieł i innych akcesoriów warto zapoznać się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas odpowiednie igły do swojego urządzenia w konkurencyjnych cenach. Jeśli jednak nadal masz problem z odnalezieniem odpowiedniej igły – skontaktuj się z nami, a my chętnie doradzimy wybór odpowiednich.

Igły do maszyny

Zbyt luźna nić – ustawienie naprężenia

Kolejnym czynnikiem zaburzającym prawidłową pracę maszyny mechanicznej, komputerowej, a także każdego innego urządzenia szyjącego jest nieprawidłowo naprężona lub źle nawleczona nić. O ile z pierwszym z wymienionych przypadków można sobie szybko poradzić, o tyle na drugi trzeba poświęcić więcej czasu i cierpliwości. Jeżeli korzystasz z urządzenia do szycia na co dzień, doskonale wiesz jak poprawnie założyć zarówno dolną, jak i górną szpulkę. Osoby, które używają maszyny sporadycznie, mogą mieć z tym większy problem.
Wkładając nić do bębenka znajdującego się pod stopką urządzenia, pamiętaj, że nie może ona być splątana oraz luźno nawinięta. W przypadku szpulki nici górnej zadbaj o prawidłową kolejność nawlekania. Zacznij od prowadników, a następnie przełóż nitkę przez szarpak (niektóre z maszyn mają instrukcję nawlekania krok po kroku na obudowie). Dopiero na koniec przewlecz ją przez igłę. W razie wątpliwości skorzystaj z instrukcji, która zawsze jest dołączana do maszyny.

Czyszczenie maszyny

Zanieczyszczona maszyna ma fundamentalny wpływ na swoją pracę. Zazwyczaj producenci urządzeń do szycia zamieszczają w instrukcji obsługi wytyczne jak maszynę należy prawidłowo eksploatować i czyścić. Należy przestrzegać tych wytycznych, w przeciwnym razie narazisz się na niepoprawne wiązanie ściegu i pętelkowanie, a maszynę na szybsze zużycie podzespołów. Częstotliwość czyszczenia zależy przede wszystkim od tego jak często oraz jakie materiały szyjesz. Szczególnej uwagi wymagają ząbki transportu materiału, bębenek oraz ich najbliższe okolice. W czystości należy także zachować całą drogę, którą pokonuje nitka. Warto także od czasu do czasu zajrzeć pod boczną pokrywę maszyny i wyczyścić szarpak.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu bloga nie będziesz już miała żadnych problemów ze swoją maszyną. Wiesz już, na co zwracać uwagę podczas kłopotów z szyciem. Pamiętaj, że na pracę urządzenia wpływa również wiele innych czynników. Dlatego regularnie je czyść i serwisuj. Jeżeli szukasz sklepu internetowego, w którym będziesz mogła kupić akcesoria krawieckie oraz mechaniczne i komputerowe maszyny takich marek jak Brother, Janome czy też Juki – zajrzyj na naszą stronę Szyjposwojemu.pl. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium