Szyj po swojemu

Dlaczego maszyna do szycia przepuszcza ścieg?

Dlaczego maszyna do szycia przepuszcza ścieg?

W biegu codziennych obowiązków znalazłaś w końcu chwilę, aby uszyć nową sukienkę. Parzysz herbatę, siadasz przy maszynie i próbujesz wykonać pierwszy szew, jednak urządzenie nie działa prawidłowo. Jesteśmy pewni, że doskonale znasz taką sytuację. Jeżeli chcesz wiedzieć, co jest przyczyną przepuszczania ściegu, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, co najczęściej odpowiada za ten problem i jak temu zaradzić. Sprawdź sama!

Dobra igła

Osoby, które nie zajmują się na co dzień krawiectwem, często uważają, że każda igła jest taka sama – błąd. Mimo że igły na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie wyglądem to jednak ich specyfika i możliwości zastosowania są zgoła odmienne. Najczęstszą przyczyną przepuszczania ściegu przez maszynę do szycia jest niewłaściwie dobrana do obrabianego materiału igła. Mowa nie tylko o jej grubości. Pod uwagę należy wziąć także:

  • poziom zużycia – powinna być zawsze ostra i prosta. Stępiona igła nie przebije się prawidłowo przez materiał i może go zniszczyć,
  • odpowiedni montaż – źle zamontowana igła szybko się złamie i z pewnością niemożliwe będzie szycie nią,
  • właściwości – jak już wspomnieliśmy, igły różnią się od siebie, a każdy model jest przeznaczony do obróbki innego rodzaju materiału,
  • zalecenia z instrukcji – producenci maszyn do szycia marki Brother, Janome, Juki czy innych producentów mogą sugerować użytkownikom odmienne rozwiązania – w tym odpowiedniej eksploatacji i konserwacji maszyny. Warto skorzystać z ich wskazówek, ponieważ przestrzeganie tych zaleceń najlepiej sprawdzi się podczas pracy z danym urządzeniem.

Szukając odpowiednich igieł i innych akcesoriów warto zapoznać się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas odpowiednie igły do swojego urządzenia w konkurencyjnych cenach. Jeśli jednak nadal masz problem z odnalezieniem odpowiedniej igły – skontaktuj się z nami, a my chętnie doradzimy wybór odpowiednich.

 

Igły do maszyny

Zbyt luźna nić – ustawienie naprężenia

Kolejnym czynnikiem zaburzającym prawidłową pracę maszyny mechanicznej, komputerowej, a także każdego innego urządzenia szyjącego jest nieprawidłowo naprężona lub źle nawleczona nić. O ile z pierwszym z wymienionych przypadków można sobie szybko poradzić, o tyle na drugi trzeba poświęcić więcej czasu i cierpliwości. Jeżeli korzystasz z urządzenia do szycia na co dzień, doskonale wiesz jak poprawnie założyć zarówno dolną, jak i górną szpulkę. Osoby, które używają maszyny sporadycznie, mogą mieć z tym większy problem.
Wkładając nić do bębenka znajdującego się pod stopką urządzenia, pamiętaj, że nie może ona być splątana oraz luźno nawinięta. W przypadku szpulki nici górnej zadbaj o prawidłową kolejność nawlekania. Zacznij od prowadników, a następnie przełóż nitkę przez szarpak (niektóre z maszyn mają instrukcję nawlekania krok po kroku na obudowie). Dopiero na koniec przewlecz ją przez igłę. W razie wątpliwości skorzystaj z instrukcji, która zawsze jest dołączana do maszyny.

Czyszczenie maszyny

Zanieczyszczona maszyna ma fundamentalny wpływ na swoją pracę. Zazwyczaj producenci urządzeń do szycia zamieszczają w instrukcji obsługi wytyczne jak maszynę należy prawidłowo eksploatować i czyścić. Należy przestrzegać tych wytycznych, w przeciwnym razie narazisz się na niepoprawne wiązanie ściegu i pętelkowanie, a maszynę na szybsze zużycie podzespołów. Częstotliwość czyszczenia zależy przede wszystkim od tego jak często oraz jakie materiały szyjesz. Szczególnej uwagi wymagają ząbki transportu materiału, bębenek oraz ich najbliższe okolice. W czystości należy także zachować całą drogę, którą pokonuje nitka. Warto także od czasu do czasu zajrzeć pod boczną pokrywę maszyny i wyczyścić szarpak.

Do czyszczenia maszyny szczególnie polecamy dedykowany zestaw marki TEXI.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu bloga nie będziesz już miała żadnych problemów ze swoją maszyną. Wiesz już, na co zwracać uwagę podczas kłopotów z szyciem. Pamiętaj, że na pracę urządzenia wpływa również wiele innych czynników. Dlatego regularnie je czyść i serwisuj. Jeżeli szukasz sklepu internetowego, w którym będziesz mogła kupić akcesoria krawieckie oraz mechaniczne i komputerowe maszyny takich marek jak Brother, Janome czy też Juki – zajrzyj na naszą stronę Szyjposwojemu.pl. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium