Szyj po swojemu

Jaką maszynę do szycia i haftowania wybrać?

Jaką maszynę do szycia i haftowania wybrać?

Gdy opanujesz już podstawowe ściegi, możesz chcieć dalej rozwijać swoje umiejętności krawieckie i skorzystać z potencjału tego rynku. Istnieją różne typy maszyn do szycia, różniące się od siebie funkcją czy przeznaczeniem. Oprócz specjalistycznych owerlocków lub renderek możesz spotkać również takie, które nawet w domowym zaciszu pozwolą na wykonanie pięknych haftów na tkaninach. Tacy producenci jak Brother czy Janome, oferują wśród swoich urządzeń hafciarki oraz maszyno-hafciarki. Aby podpowiedzieć Ci, jak wybrać maszynę do szycia, poniżej opisaliśmy, czym różnią się te dwa typy. Zapraszamy do lektury!

Jak działa hafciarka i dlaczego lepiej kupić ją jako samodzielne urządzenie?

Gdy planujesz zakup urządzenia do wykonywania haftów, zastanów się, ile miejsca masz do jego przechowywania. Posiadanie maszyno-hafciarki wydaje się lepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym oraz przestrzennym. Umożliwia ona zarówno szycie, jak i tworzenie ściegów ozdobnych. Zajmuje mniej miejsca oraz często stanowi niższy wydatek niż zakup dwóch maszyn.

Jeśli jednak masz taką możliwość, lepiej nabyć samą hafciarkę. Na rynku dostępne są modele łączone, ale posiadanie urządzenia 2w1 w praktyce może uprzykrzyć Ci życie. Kiedy szyje się haft, tamborek przesuwa materiał, a igła wykonuje pracę w dwóch osiach — pionowej oraz poziomej. Będzie szyć, aż do zakończenia projektu, z przerwami na wymianę koloru nici. Wówczas nie będziesz mogła skorzystać z innych funkcji, które pozwolą na obróbkę materiału.

Aby nie tracić czasu, lepiej zaprogramować haft na hafciarce, a równolegle pracować na innej maszynie do szycia. Modele 2w1 sprawdzają się wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę brakuje Ci miejsca w kąciku krawieckim.

Jaką maszynę do szycia i haftowania wybrać

Jaka maszyna do szycia – czym różnią się od siebie hafciarki?

Wiesz już, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup maszyny hafciarki, która służy wyłącznie do wykonywania ozdobnych ściegów. Należy się jeszcze zastanowić, czym różnią się dostępne na rynku modele.

Po pierwsze — cena maszyny do szycia!

Wraz z wyższą ceną możesz więcej oczekiwać od swojego nowego nabytku. Nie znaczy to, że nie możesz rozważać zakupu tańszych modeli hafciarek. Zastanów się, do czego ich potrzebujesz. Zarówno maszyny o niskich, jak i wyższych cenach, dadzą ten sam efekt. Wartość wpływa głównie na powierzchnię pola haftu oraz prędkość szycia.

Tanie modele wykonują około 400 ściegów na minutę. Pole szycia jest w nich stosunkowo małe, więc służą drobnym projektom — np. do haftowania na poszewkach.

Jeżeli jesteś wymagająca i bardzo ambitna, lepiej skupić uwagę na droższych wariantach. Maszyny z wyższej półki cenowej mają dużą przestrzeń haftu oraz szyją około 2-3 razy szybciej od najtańszych modeli.

Szczególnie polecamy maszynę Brother Innov is V3. To jubileuszowy egzemplarz tego producenta. Pole do haftowania jest znacznie większe niż w jego poprzednich modelach. Prędkość szycia wynosi aż 1050 ściegów na minutę. Hafciarkę Brother Innov is V3 wyróżnia laserowy celownik. Z tym urządzeniem szybko wykonasz prace krawieckie.

Po drugie — wielkość!

Jak wspomnieliśmy powyżej, jedną z zalet hafciarki jest dostępne pole haftu. Im jest lepsza modelowo i droższa, tym będzie ono większe. Warto dostosować parametry maszyny w zależności od tego, co planujesz haftować. Wielkość miejsca na haft nie ma znaczenia dla jakości ani prędkości pracy. Musisz jednak pamiętać, że jeżeli jest ono duże, wpłynie to na gabaryt całego urządzenia. Przemyśl, czy nie zajmie ono w Twojej pracowni zbyt wiele miejsca lub przearanżuj pomieszczenie tak, by rozmiary hafciarki nie stanowiły problemu.

Po trzecie — ilość igieł!

Przeglądając maszyny do szycia w sklepach internetowych, zauważysz, że dostępne są zarówno hafciarki do domowego użytku, jak i przemysłowego. Te pierwsze to modele jednoigłowe, które operują jedną nitką. Oczywiście ich ustawienia pozwalają na wykonanie wielokolorowych ściegów, ale będzie to wymagało Twojego zaangażowania podczas całego procesu. Ilekroć nastąpi konieczność zmiany nici, urządzenie zakomunikuje, że powinnaś nawlec szpulę w innej barwie. Jeżeli nie przepadasz za nawlekaniem lub wolisz w czasie haftowania oddać się innym zajęciom, może to być uciążliwe.

Jaką maszynę do szycia wybrać?

Bardziej zaawansowane są przemysłowe modele, które występują w wariantach 4-, a czasem nawet 8-nitkowych! Oznacza to, że do wykonania wielokolorowego haftu możesz nawlec aż 8 szpuli na raz. Maszyna automatycznie będzie przenosić się po dostępnych kolorach, zgodnie z projektem. Dzięki temu w czasie jej pracy będziesz mogła zająć się czymś innym.

Producenci stale poszerzają gamę dostępnych modeli hafciarek. Należy zwrócić uwagę na Janome MB-4S. To urządzenie 4-nitkowowe, z dużym polem haftu. Pracuje z prędkością 800 wkłuć na minutę. Co ważne, można go wzbogacać o dodatkowe moduły. Dzięki temu zyskasz możliwość haftowania na czapkach, czy nawet na butach.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się dobrze wyjaśnić, czym charakteryzują się hafciarki oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego dla Ciebie urządzenia. Wszystkie modele, które są dostępne w naszym sklepie internetowym, znajdziesz pod adresem szyjposwojemu.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium