Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z krawiectwem, warto na początek dobrze poznać mechanizm maszyny do szycia oraz elementy, które się na nią składają. Jedną z filarowych części wszystkich tych urządzeń jest stopka, która odpowiada między innymi za równe prowadzenie ściegu oraz właściwy docisk materiału.
W zależności od tego, czy stopka ma jedynie prowadzić równo ścieg, czy też posłużyć do wszycia zamka błyskawicznego lub wykonania otworu na guzik, istnieje wiele rodzai tego użytecznego akcesorium.
Jak rodzaj chwytacza wpływa na dobór stopki?
Z poprzednich artykułów dowiedziałaś się już, że maszyny do szycia różnią się z uwagi na wbudowany rodzaj chwytacza dolnej nici. Wyróżniamy jego dwa rodzaje — wahadłowy, do którego szpulę zakłada się od przodu lub rotacyjny, obsługiwany od góry. Pamiętaj, że komputerowe maszyny do szycia zawsze są wyposażone w ten drugi!
Myśląc o zakupie dodatkowych akcesoriów do maszyny, warto wziąć to kryterium pod uwagę. To bardzo ważna wskazówka, ponieważ zarówno w stopce, jak i w płytce ściegowej znajduje się otwór, w którym podczas pracy porusza się igła. Istotne jest to, aby pola w nich obu były dopasowane względem siebie i pozwoliły igle na ten sam ruch.
Stopka owerlokowa - dlaczego może być Ci potrzebna?
Oczywiste jest, że stopka owerlokowa przeznaczona do maszyn domowych nie zastąpi funkcjonalności całego overlocka. Niemniej jednak nieoceniona jest jej pomoc w wykorzystaniu do stworzenia specjalnych ściegów. Zadaniem stopki do ściegu owerlokowego jest odpowiednie poluzowanie naprężenia nici, dzięki czemu szew się nie ściąga i można uzyskać estetyczne łączenie. To bardzo przydatne, szczególnie podczas pracy na elastycznych materiałach, np. na dresówce.
Podczas zakupów pamiętaj, że akcesorium do ściegu owerlokowego nie jest tym samym co stopka z obcinakiem. Ta druga oprócz tego, że obrzuci ładnie szew, jednocześnie specjalnym nożykiem obetnie nadmiar pozostałego materiału. Z pewnością pozwoli to uzyskać bardziej profesjonalny efekt oraz odejmie pracy przy późniejszym, samodzielnym pozbywaniu się nierówności.
Jeżeli masz dylemat pomiędzy zakupem zwykłej stopki do ściegu owerlokowego a tej z obcinaniem, lepiej wybrać drugą opcję. W naszym sklepie znajdziesz oba rodzaje.
Stopka do podwijania - kiedy jej użyć?
Dla tych osób, które nie mają renderki, a zależy im na wygodnym i estetycznym wykończeniu krawędzi materiału, na przykład podczas obróbki rękawa czy t-shirtu, powstała specjalna stopka do podwijania. Najlepiej sprawdzi się ona przy cienkich tkaninach - obsłuży je z łatwością.
Akcesorium służy do podwinięcia krawędzi materiału do góry na dwa razy. Oznacza to, że tkaninę pod stopkę powinno się ułożyć lewą stroną do góry. W zależności od tego, jaki model wybierzesz z naszego sklepu internetowego, możliwe jest uzyskanie różnych szerokości podwinięcia. Najczęściej stosowane to 3, 4 lub 6 mm.
Czy warto dokupować niestandardowe stopki do maszyn?
Reasumując, niestandardowe stopki do maszyn, nie tylko te do podwijania czy ściegu owerlokowego, ale szereg innych, ułatwiają pracę i polepszają jakość szwu. Warto używać ich wówczas, gdy zależy nam, aby efekt był bardziej profesjonalny niż ten, który można uzyskać dzięki zwykłej stopce zamontowanej fabrycznie w każdej maszynie domowego użytku — mechanicznej lub komputerowej. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą stopek z naszego sklepu szyjposwojemu.pl!