Szyj po swojemu

Coverlock czy overlock - co wybrać?

Coverlock czy overlock - co wybrać?

Zaczynając przygodę z tworzeniem własnej odzieży, każdemu zależy na uzyskaniu profesjonalnego efektu. Jest to dobry moment na to, aby zastanowić się nad wyborem maszyny do szycia. Wśród ekspertów największą renomą cieszą się modele typu owerlock oraz coverlock. Oba produkty wyróżniają się doskonałymi parametrami, dlatego ostateczny wybór może być trudny. W poradniku pomożemy Ci ustalić, jaka maszyna do szycia sprawdzi się w Twoim przypadku.

Owerlock

Owerlok to dość specyficzna maszyna, która umożliwia szycie równocześnie nawet czterema nićmi. Jest ona idealnym rozwiązaniem w przypadku łączenia materiałów syntetycznych. Owerloka używamy do tworzenia estetycznych i mocnych szwów łączących materiały. Dzięki temu odzież wywrócona na lewą stronę prezentuje się profesjonalnie. Ściegi owerlockowe nie tylko łączą dwa materiały na szwie, ale również zabezpieczają je przed pruciem. Na rynku jest bardzo dużo owerloków, a aktualnie prym wiodą produkty marki Brother. Warto zwrócić uwagę na jej nowy model 2104D. Jest on bardzo intuicyjny w obsłudze, dodatkowo na obudowie umieszczono czytelną instrukcję nawlekania igieł. Maszyna wyposażona jest podnośnik stopki, który został zamontowany po prawej stronie, tak, aby lewa dłoń mogła swobodnie prowadzić materiał podczas szycia. Nieco droższą alternatywą marki Brother jest owerlok 4234D, polecany dla zaawansowanych użytkowników. Warto też zwrócić uwagę na produkty innych, popularnych firm, m.in. Janome, np. model 744D oraz 990D, czy maszyny do szycia Juki (serie MO-1000, MO-50E, MO-644D, czy MO-654DE). Nie można zapomnieć też o owerlokach legendarnej marki Singer.

Cover

Kolejnym z urządzeń, które sprawdzi się przy tworzeniu ubrań, jest cover, inaczej zwany renderką. Jest to maszyna, dzięki której uzyskuje się tzw. ścieg drabinkowy, wyróżniający się dużą trwałością i elastycznością. Ten rodzaj ściegu służy przede wszystkim do wykończenia materiału. Podobnie jak maszyna owerlockowa, cover jest 3 - lub 4 - nitkowy. Urządzeń tego typu używamy przede wszystkim do podwinięcia i wykończenia takich elementów jak rękawki, dekolt, nogawki lub dół sukienki. Na szczególną uwagę zasługuje cover Brother CV3550, który najlepiej sprawdzi się do obszywania dołów t-shirtów i koszulek. Z kolei jednym z bardziej intuicyjnych w obsłudze urządzeń jest Janome 2000CPX. Maszyny do szycia Janome są na rynku coraz bardziej znane i cenione, dzięki przystępnej cenie i zastosowaniu przyjaznych rozwiązań. Model 2000CPX, (podobnie jak Brother 2104D) cechuje wolne ramię, które nie należy do standardowego wyposażenia owerloków, ani coverów. W sklepach internetowych można też znaleźć profesjonalne maszyny typu cover, takich marek jak Elena czy Juki.

Jaką maszynę wybrać coverlock czy overlock

A jeśli by tak połączyć funkcje obu typów maszyn?

Nasz sklep internetowy oferuje też urządzenia 2w1, nazywane coverlockami. Łączą one w sobie możliwości, jakie daje owerlock oraz renderka i dostępne są w asortymencie czołowych producentów, takich jak Janome, Juki czy Brother. Coverlocki mają specjalne stopki, które umożliwiają korzystanie zarówno ze ściegu owerlokowego, jak i drabinkowego. Ich główną zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca niż dwa oddzielne urządzenia. Inwestycja w jednego coverlocka okazuje się bardziej opłacalna niż kupno owerlocka oraz renderki osobno. Jednak jeśli planujesz na poważnie zająć się szyciem, to warto wybrać oba urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium